Πρώτη νίκη για τον Άρη Αμφίκλειας στα playoffs επικρατώντας στην παράταση του ΓΑΣ Βασιλικού με 70-63, σε ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες!

Πόντο-πόντο οι δύο ομάδες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με το ημίχρονο να βρίσκει οριακά μπροστά τον Άρη με 32-30.

Η κανονική διάρκεια τελείωσε με 60-60 με βολές του Μιχέλη και ένα καλάθι του Τσαλκιτζή ενώ στην παράταση καθοριστικός ήταν ο Κουρέπης που με 2/2 βολές μετέτρεψε το 64-63 σε 66-63 στο 1:10” για τη λήξη της παράτασης, για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Πανουργιά και δύο βολές του Χαρατσή που διαμόρφωσαν το τελικό 70-63, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καλές επιλογές στο τέλος.

Από τον Άρη Αμφίκλειας που αγωνίστηκε χωρίς τον Φωτητζόγλου, ο Αντ. Χαρατσής πέτυχε 19 πόντους ενώ καθοριστικός ήταν και ο Κολιούκος με 16 πόντους.

Από τον ΓΑΣ Βασιλικού που ήταν άστοχος και έπαιξε χωρίς τον Αγγελάτο, Τσαλκιτζής και Π. Κικίδης σημείωσαν από 12 πόντους.

Διαιτητές: Ζάχος-Ραμιώτης.

Κριτές: Νταλιάνη-Κάππας-Ντουρντουρέκας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 32-30, 43-39, 60-60 (κανονική διάρκεια), 70-63 (παράταση-τελικό αποτέλεσμα).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Βέλλιος): Χαρατσής 19 (1), Ζωγράφος, Κατσαρός 6, Μιχέλης 7, Κολιούκος 16 (2), Τσεκούρας 6, Ευθυμιακόπουλος, Μπαρούτης Π., Κουρέπης 9, Πανουργιάς 7, Κόντος.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου-Βάθης): Τσαλκιτζής 12 (1), Μπατζάκης 2, Πρίφτι Α. 8, Καπετάνιος, Μπασινάς, Βασιλείου, Παπανικολάου 8 (1), Οσάγι 7 (1), Νερούτσος 11 (3), Παπαγρηγορίου 3, Δάβρης, Κικίδης Π. 12 (1).

Με την 5η αγωνιστική συνεχίστηκαν τα playoffs της Β’ ΕΣΚΑΣΕ και ενώ απομένει μόλις μια αγωνιστική για την ολοκλήρωση τους και την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Η ΠΑΠΕΛ με…καταιγισμό τριπόντων νίκησε με 87-60 τη Μαλεσίνα και με νίκη την επόμενη αγωνιστική στην Αμφίκλεια παίρνει τον τίτλο του πρωταθλητή!

Ο Άρης Αμφίκλειας νίκησε στην παράταση τον ΓΑΣ Βασιλικού με 70-63 πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στα playoffs και είναι σε…στάση αναμονής για να δει αν και ο 4ος πάρει τελικά το εισιτήριο της ανόδου!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και ο πίνακας των σκόρερς μετά την  αγωνιστική των playoffs: