Σημαντική νίκη για την ομάδα μας με αντίπαλο τον Απόλλων Χαλκίδας μία ομάδα με τους ίδιους αγωνιστικούς στόχους!

Ευχαριστούμε όλους τους φιλάθλους που ήρθαν και συμπαραστάθηκαν στην ομάδα μας!

Η μεγάλη αστοχία της ομάδας μας από τα 6.75 καθώς και οι άστοχες βολές(17) παραλίγο να στοιχίσουν στην ομάδα μας, όμως δυο μεγάλα τρίποντα στο τέλος του Νικόλοβ και του Παπαδάκη έδωσαν την νίκη στην ομάδα μας!

Mvp του αγώνα ο Τσεκούρας με 20 πόντους ενώ οργανωτικά ο Μιχέλης βοήθησε σημαντικά την ομάδα μας στην επίτευξη της νίκης!

Αξίζουν σε όλα τα παιδιά συγχαρητήρια!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου

Χιτσκοκικό φινάλε!

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 66-64

Μεγάλο ντέρμπι που κράτησε κομμένη την ανάσα των θεατών μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Άρη Αμφίκλειας να παίρνει μια νίκη σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον Απόλλωνα Χαλκίδας με 66-64.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους (20-31).

Ο Άρης όμως ανέκαμψε, ροκάνισε τη διαφορά και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο -5 (30-35).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Γεωργόπουλου με 48-47, για να πάει το ντέρμπι στον πόντο και όλα να κριθούν στις λεπτομέρειες.

Στο 62-64 ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία να πάρει αέρα 4 πόντων όταν ο Γεωργίου αστόχησε μόνος του κάτω από το καλάθι και ο Νικόλοβ με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Άρη με 65-64!

Ο Απόλλωνας έχασε μια ακόμα κρίσιμη επίθεση στο τέλος και ο Μώρος με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 66-64 καθώς οι φιλοξενούμενοι έχασαν το τελευταίο σουτ για να πάνε τον αγώνα στην παράταση!

Διαιτητές: Ντάνος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 13-15, 15-12, 21-17.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Ζανιάς, Στιβαχτής, Μώρος 15, Μιχέλης 5, Κάτσικας, Παπαδάκης 9 (1), Νικόλοβ 9 (1), Χούμπα, Τσεκούρας 20 (1), Γεωργόπουλος 8 (1), Χατζής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Μπέλλος 5 (1), Τζάνος 2, Στεφάνου 16 (2), Πούλος 11 (2), Κωστάκης 8, Γεωργίου 15, Μάρκου 7 (1), Μήλος 2.