Ανέβασε ρυθμό δίκαιη νίκη!
Άρης Θήβας-Άρης Αμφίκλειας 67-54

Στο ντέρμπι των ”κιτρινόμαυρων” στο κλειστό της Θήβας, ο τοπικός Άρης νίκησε εκείνον της Αμφίκλειας με 67-54, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στο β’ ημίχρονο και να φτάνουν στην επικράτηση.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Γερμανού δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο ρυθμό που επέβαλαν οι γηπεδούχοι.

Η ομάδα της Αμφίκλειας ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με σωστές αποστάσεις στην επίθεση και ευστοχία από την περιφέρεια κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Ξέφυγε με 8-17 στο 7′ και 17-24 στο 12′ με τους γηπεδούχους ν προσπερνάνε για πρώτη φορά με 35-34 με τρίποντο του Ματσαγγούρα λίγο πριν το ημίχρονο που βρήκε μπροστά την ομάδα της Αμφίκλειας με 36-37.

Στη συνέχεια ο Άρης Θήβας με καλές επιλογές στην επίθεση ξέφυγε στο σκορ με 49-43 στο 30′ και ανοίγοντας την ψαλίδα στη συνέχεια πήρε την πρώτη νίκη με τελικό σκορ 67-54.

Διαιτητές στην ”κιτρινόμαυρη” μονομαχία της Θήβας ήταν οι Χαϊνά-Αρτσίτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 36-37, 49-43, 67-54.

Για τους γηπεδούχους απουσίασε ο Παναγιωτίδης, ενώ για την ομάδα της Αμφίκλειας οι Χατζής και Ζανιάς.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Καραδόπουλος 6, Μπουλαντζάς 8, Ματσαγγούρας 11 (2), Μάμαλης 12 (1), Χαρατσής 15, Τσοπανέλης 4, Τριανταφύλλου 6, Παγώνης 5.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Γερμανός): Μωράκης 3 (1), Ζανιάς 8 (2), Μώρος 1, Μιχέλης 1, Μάρκου 17 (2), Παπαδάκης, Στρωτός, Ποζιός, Τσεκούρας 11, Τσιαπραΐλης 6, Κολοκυθάς 7 (1).