Την όγδοη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ πανηγύρισε ο ΓΑΣ Άμφισσας επικρατώντας εντός έδρας του Άρη Αμφίκλειας Life με 86-66 και παρέμεινε μόνος στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την ταλαιπωρία από το ταξίδι στα χιόνια, που έφερε και 15λεπτη καθυστέρηση, μπήκαν καλύτερα στο ματς, αιφνιδίασαν τον ΓΑΣ Άμφισσας και προηγήθηκαν με 12-18 στο 8′. Γρήγορα όμως, η ομάδα του Γίδα απάντησε με επιμέρους σκορ 7-0 για να πάρει προβάδισμα ενός πόντου με το τέλος του ημιχρόνου (19-18).

Το ματς πήγε στον πόντο μέχρι το 27′ (29-27) με τον ΓΑΣ Άμφισσας να πατάει το…γκάζι και να ξεφεύγει με 42-32 στο ημίχρονο και 58-42 στα μισά της γ’ περιόδου, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 66-51.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιστρέψουν στο ματς και τον ΓΑΣ Άμφισσας να επικρατεί με 86-66, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν από την περιφέρεια σε 15 συνολικά τρίποντα και τον Μαμαρέλη να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 27 (6) πόντους!

Από τον Άρη, ο Χαρατσής Αντ. σημείωσε 14 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γερονικολός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 42-32, 66-51, 86-66.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής 3 (1), Κυριακίδης 16 (4), Οικονόμου 6, Ξαγάρας 6, Κατσούλας 13 (1), Παπαθεοχάρης, Δρίβας 4, Λούκας 11 (3), Κωνσταντίνου, Μαμαρέλης 27 (6), Λιαράκης, Βαρκούτας.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Παπαδάκης): Ποζιός 3, Μώρος 13 (2), Μιχέλης 13 (2), Χαρατσής 14, Τσεκούρας 13, Τσιαπραϊλης 2, Καστάνας 8.