Μπορεί ο Άρης Αμφίκλειας Life να είχε μεγαλύτερο κίνητρο για τη νίκη, αλλά ο ΓΑΣ Άμφισσας που δίκαια βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, ήταν εκείνος που τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με σκορ 52-56, δείχνοντας πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά που έκριναν και το παιχνίδι!

Οι φιλοξενούμενοι, που βρίσκονται σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας, πήραν τη νίκη γοήτρου, απέναντι στους ”κιτρινόμαυρους” που δεν είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας, έχοντας να αντιμετωπίσουν εκτός από ένα ποιοτικό αντίπαλο και το δικό τους άγχος που αποδείχθηκε εξίσου δύσκολος αντίπαλος!

Ντέρμπι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Ο Άρης προηγήθηκε με 16-12 και 24-18, ο ΓΑΣ μείωσε σε 31-29 με το ημίχρονο να τελειώνει με 34-29.

Στο 30′ η ομάδα του Γίδα βρέθηκε μπροστά με 3 πόντους (44-47) για να πάμε στο 4ο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο.

Με 2/2 βολές του Χαρατσή ο Άρης προηγήθηκε με 51-50 στο 39′, με τον Λούκα να απαντά με τρίποντο κάνοντας το 51-53 για τον ΓΑΣ Άμφισσας 48” πριν τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με τον Άρη να μην βρίσκει καλάθι και την ομάδα της Άμφισσας να φεύγει με το διπλό μέσα σε μια δύσκολη έδρα.

Για τον Άρη, οι Χαρατσής και Μιχέλης πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ για τον ΓΑΣ Άμφισσας ο Κατσούλας είχε 13 (1) και οι Λούκας και Διαμάντης από 10 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παπαδόπουλος-Καλογριάς (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 34-29, 44-47, 52-56.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Παπαδάκης): Χαρατσής 15, Ποζιός, Μώρος 4, Μιχέλης 15 (2), Κατσίκας, Βουρτζούμης 6, Τσεκούρας 3, Φιλίντας, Παπαναγιώτου, Κουρέπης 9, Καστάνας.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής 6 (2), Κυριακίδης 7, Οικονόμου 3, Ξαγάρας 3, Κατσούλας 13 (1), Παπαθεοχάρης, Διαμάντης 10, Λούκας 10 (2), Μαμαρέλης 2.