dsc_0489dsc_0653

Μία ακόμα σημαντική νίκη για την ομάδα μας αυτή την φορά απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου με σκορ 68-41!

Με την νίκη αυτή η ομάδα μας έμεινε μόνη της στην 2η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα play-off!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους φιλάθλους που ήρθαν και συμπαραστάθηκαν στην ομάδα μας!

Η ομάδα μας παρόλο τις σημαντικές απουσίες(Χατζής, Γεωργόπουλος και Ντάκουλας) παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο 2ο ημίχρονο επικράτησε εύκολα, δίνοντας την ευκαιρία σε μικρούς αθλητές των ακαδημιών μας να πάρουν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία λεπτά του αγώνα!

Κλείνοντας ένα χρόνο παρουσίας στα τοπικά πρωταθλήματα η ανδρική μας ομάδα καταφέρνει να παραμένει αήττητη εντός έδρας σε επίσημους αγώνες έχοντας 11 συνεχόμενες νίκες!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου.

Ο Άρης επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 68-41, παραμένοντας μέσα στους στόχους του και υπερκαλύπτοντας εκτός των άλλων και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στο Σχηματάρι από τον Πρωτέα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πρωτέας με καλή άμυνα κατάφερε να παραμείνει μέσα στον αγώνα (26-21), αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους “κιτρινόμαυρους”.

Με τον Μιχέλη να παίζει πολύ καλή άμυνα πάνω στον Νταλαγιάννη και τον Παπαδάκη να “πυροβολεί” έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Άρης ξέφυγε στο σκορ (53-36) για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 68-41.

Στα αξιοσημείωτα, το γεγονός ότι ο Άρης συμπλήρωσε ένα χρόνο αήττητος στο γήπεδο του (11/11), η συμμετοχή των πιτσιρικάδων και από τις δύο ομάδες αλλά και η αποβολή του Μαριάκη στη γ” περίοδο του οποίου το δελτίο κρατήθηκε μετά την εξύβριση του διαιτητή Καραμπιτσάκου όπως σημειώθηκε στο φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Γερονικολός-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 7-10, 27-15, 15-5.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Νικόλοβ 3 (1), Καυκιάς, Μώρος 15, Μιχέλης 9 (1), Κάτσικας 2, Παπαδάκης 19 (6), Γκόλφης 2, Χούμπα 4, Τσεκούρας 11 (1), Ζανιάς, Στιβαχτής 3 (1).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Νταλαγιάννης 17 (3), Μαρίνος, Μαριάκης 2, Μπίντζιος 3, Γιαννάκης 4, Σαγάνης 2, Μπανούτας, Καραμαλέγκος 4, Παρασκευόπουλος, Μεθενίτης, Βλαχάκης 9, Μαγκούφης.