ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΦΑΛΑΡΑ 53-52

Με τον νεαρό Στρωτό να πετυχαίνει τους 5 τελευταίους πόντους, ο Άρης πήρε στο τσακ τη νίκη απέναντι στα Φάλαρα με 53-52, παραμένοντας έστω και με αυτό τον δύσκολο τρόπο, στην κορυφή της βαθμολογίας!

Τα Φάλαρα έφτασαν μια ανάσα από το να κάνουν την έκπληξη της χρονιάς και να αποκτήσουν τεράστιο αβαντάζ στη μάχη της παραμονής, έχοντας το προβάδισμα με 7 πόντους διαφορά στη γ’ περίοδο (37-44) με δύο εύστοχα τρίποντα προς το τέλος του 10λεπτου από Κωστούλα και Τσουκαλά, αλλά και 2 χαμένες βολές σχεδόν στην εκπνοή της αναμέτρησης!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με 7 πόντους (43-50), για να ακολουθήσει η ”κιτρινόμαυρη” αντεπίθεση!

Με 2 βολές του Τσεκούρα και ένα τρίποντο του Ζανιά ο Άρης μείωσε σε 48-50, ενώ στα 33” για τη λήξη ο Στρωτός με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 51-50!

Ο Λαϊνας έδωσε το προβάδισμα και πάλι στα Φάλαρα με 51-52, για να πετύχει ο Στρωτός στα 18” το καλάθι της νίκης για τον Άρη (53-52)!

Μετά από άστοχο τρίποντο του Ντινόπουλου το ριμπάουντ πήρε ο Μιχέλης και κέρδισε φάουλ αλλά είχε 0/2 βολές με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν

Στην τελευταία επίθεση, τα Φάλαρα κέρδισαν φάουλ στο 1” για τη λήξη με τον Τσουκαλά, που όμως αστόχησε και στις δύο βολές για να πάρει έτσι ο Άρης τη νίκη με 53-52!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι μικροί Ζανιάς και Στρωτός ενώ από τα Φάλαρα ο Λαϊνας και ο Τσουκαλάς, που πάντως ήταν και…μοιραίος με τις χαμένες βολές στο τέλος ήταν οι καλύτεροι των ”πράσινων”!

Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 31-29, 37-44, 53-52.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μωράκης 2, Μώρος 15, Μιχέλης 13, Ζανιάς Ευθ. 8 (2), Στρωτός 6, Αλλιού, Τσεκούρας 7, Ζανιάς Ευστ. 2, Μετσολάρι.

ΦΑΛΑΡΑ (Χρυσαφόπουλος): Ρουκουτάκης 2, Λούβαρης 8 (2), Τσουκαλάς 13 (1), Κωστούλας 7 (1), Τσάνης, Παπαγεωργίου 4, Λαϊνάς Ευαγγ. 14, Ντινόπουλος 4, Παττακός, Λαϊνάς Ι., Χρυσαφόπουλος.