Σημαντική νίκη με σκορ 55-80 για την κατάκτηση της πρώτης θέσης μέσα στην Αλίαρτο με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα!!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το stereabasket.gr

Θριαμβευτικό διπλό και 1η θέση!

ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 55-80

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής βρήκε νικητή-θριαμβευτή τον Άρη Αμφίκλειας, που πέρασε αέρας από την Αλίαρτο, κερδίζοντας με 55-80 την τοπική ομάδα, κάνοντας το αποφασιστικότερο βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια, έχοντας έτσι και ανάλογο πλεονέκτημα στα playoffs!

Οι ”κιτρινόμαυροι” δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, δείχνοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο απ’ ότι πριν μιας εβδομάδας με αντίπαλο τα Φάλαρα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη!

Η Αλίαρτος από την άλλη πλευρά, έμεινε πολύ μακριά από το γνώριμο καλό της πρόσωπο και πλέον στα υπόλοιπα ματς θα προσπαθήσει για τη 2η θέση που επίσης οδηγεί στα playoffs.

Στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν 17-23, με τη διαφορά να προκύπτει στο δεύτερο 10λεπτο όταν με επιμέρους σκορ 10-23 ο Άρης ξέφυγε στο ημίχρονο με 27-46!

Η Αλίαρτος δεν κατάφερε να ανακάμψει, ο Άρης πήγε στο ρελαντί και πήρε τελικά τη νίκη με το εμφατικό 55-80 και με τις δύο ομάδες να μοιράζουν το χρόνο συμμετοχής, ιδίως στην τελευταία περίοδο.

Από την Αλίαρτο που είχε αμυντικό πρόβλημα, ξεχώρισαν οι Καρανάσος Α. και Τσέκος.

Από τον πολύ καλό Άρη, δεν υπήρξε παίκτης που να υστέρησε, με πρώτο σκόρερ τον Μιχέλη (17 πόντοι) και συνολικά 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 27-46, 43-68, 55-80.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας Π. 3 (1), Καρανάσος Ε.Μ., Κακοσαίος 2, Γίτσας 3, Τσέκος 15, Καρανάσος Ε.Β. 7, Σταγκίδης 3 (1), Κόλα, Μακρής 1, Βλαχογιάννης 4, Καρανάσος Α. 15, Καρανάσος Δ. 2.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης-Θεοδώρου): Μωράκης 2, Μώρος 15 (1), Μιχέλης 17 (2), Ζανιάς Ευθ. 10 (2), Παπαδάκης 8 (1), Στρωτός 11 (1), Αλλιού, Τσεκούρας 15 (1), Ζανιάς Ευστ. 2.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 10 άτομα