Ο Απόλλων Λιβαδειάς συνέχισε την ξέφρενη πορεία του β’ γύρου, πέρασε και από την Αμφίκλεια κερδίζοντας τον Άρη που ”καιγόταν” για βαθμούς με 74-67 και παρέμεινε στην 4αδα του βαθμολογικού πίνακα, παρότι ταξίδεψε στην Αμφίκλεια χωρίς τον προπονητή του Ν. Παπούλια, αλλά και τους Τερματζίδη, Γίτσα!

Από την άλλη πλευρά οι ”κιτρινόμαυροι” με αυτή την ήττα υποβιβάστηκαν στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ, καθώς η παραμονή στην κατηγορία όπως όλα δείχνουν θα κριθεί στο ντέρμπι Πρωτέας Σχηματρίου-Κονίστρες.

Ο Άρης Αμφίκλειας LIFE  ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-7, αλλά γρήγορα ο Απόλλων πήρε τα ηνία του ματς για να κάνει ένα επιμέρους 0-10 και να προσπεράσει στο σκορ με 12-17.

Από εκεί και έπειτα και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Λιβαδειάς διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ξεφεύγοντας με 21-31 και 29-40 με το πρώτο μέρος να τελειώνει με 33-42.

Στη γ’ περίοδο ο Άρης έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας το σκορ σε 44-49 στο 25′ και σε 53-55 με τη λήξη της γ’ περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο, ο Απόλλων πήρε και πάλι προβάδισμα ασφαλείας (57-65 στο 34′) και διατηρώντας τον έλεγχο πήρε τελικά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 67-74.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 33-42, 53-55, 67-74.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Χαρατσής 15 (1), Μώρος 4, Μιχέλης 11 (1), Βουρτζούμης 14, Τσεκούρας 12, Φιλίντας 1, Παπαναγιώτου, Κουρέπης 5, Καστάνας 5.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βέλλιος): Λεοντίου, Βέλλιος 13 (3), Φρυγανάς 19 (5), Κυριάκου 3, Κουτσούμπας 4, Σκοτίδας, Τσώνης 2, Ντάλλης 20 (5), Καγιάς 5, Μαντζιώρης 8, Κατσής, Πιπινής.