Με νίκη ολοκλήρωσε η ομάδα μας την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος επικρατώντας του Γ.Σ. Φάλαρα με σκορ 78-62!

Η ομάδα μας κατέλαβε την 2η θέση στον όμιλο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος(play-off) με στόχο την άνοδο στην Α΄ ΕΣΚΑΣΕ!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket

Στα play-off ανόδου!
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΦΑΛΑΡΑ 78-62

Νίκη για τον Άρη Αμφίκλειας απέναντι στα Φάλαρα με 78-62, με τους “κιτρινόμαυρους” να κατακτούν και μαθηματικά την πρόκριση για τα Play-off ανόδου ολοκληρώνοντας απόλυτα επιτυχημένα την πρώτη φάση του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, τα Φάλαρα από τη νέα περίοδο θα αγωνίζονται στη Γ” ΕΣΚΑΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως σήμερα ήταν καλοί, προηγήθηκαν με 16-18 στην α” περίοδο με τον Άρη πάντως να είναι σαφώς ανώτερη ομάδα και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 40-29.

Τα Φάλαρα στο 56-41 απάντησαν με ένα σερί 0-9 μειώνοντας σε 56-50 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πατώντας το…γκάζι ξέφυγαν με 62-50 για να πάρουν δίκαια τη νίκη και την πρόκριση για τα μπαράζ με τελικό σκορ 78-62.

Για μια ακόμα φορά οι “κιτρινόμαυροι” έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους πιτσιρικάδες με τον Στιβαχτή να σκοράρει και πάλι από τη γραμμή των 6,75 μ!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζάχος-Σαμαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 24-11, 16-18, 22-15.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Στιβαχτής 3 (1), Ζανιάς Ευστ., Μώρος 16 (2), Μιχέλης 3, Παπαναγιώτου, Παπαδάκης 14 (2), Νικόλοβ 5 (1), Χούμπα 3, Τσεκούρας 24 (3), Ζανιάς Ευθ., Γεωργόπουλος 9, Χατζής Αν. 1.

ΦΑΛΑΡΑ (Λαχανάς): Ρουκουτάκης 2, Σοφός, Λεπίδας 2, Καρανίκας 21 (1), Τσουκαλάς 10 (2), Κωστούλας 2, Καρανάϊος, Ντινόπουλος 13, Παττακός 12 (2), Καγιαράς.