Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας απέναντι στην Αναγέννηση Μαλεσίνας και ηττήθηκε με σκορ 58-67.

Η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική για περισσότερο από 35 λεπτά και ίσως αν υπήρχε περισσότερο «καθαρό» μυαλό και λιγότερα λάθη στο 4ο δεκάλεπτο η έκβαση του αγώνα να ήταν διαφορετική.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον φίλαθλο κόσμο που ήρθε και συμπαραστάθηκε στην ομάδα μας καθώς και τον Δημήτρη Καλπύρη για τις φωτογραφική «κάλυψη» του αγώνα!

Εντός της εβδομάδας θα σας παρουσιάσουμε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα μέσα από την κάμερα του Άρη Αμφίκλειας!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου.

Η Μαλεσίνα πέρασε με το διπλό από την Αμφίκλεια κερδίζοντας τον Άρη με 67-58 και σε απόσταση βολής από την κορυφή η ομάδα του Θάνου εξακολουθεί να έχει βλέψεις για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν με 2-13 αλλά ο Άρης κατάφερε και μάζεψε τη διαφορά στο 10λεπτο (10-17). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο β’ 10λεπτο και πέρασαν μπροστά με 29-26 και 32-30 στο ημίχρονο.

Η Μαλεσίνα με πολύ καλή άμυνα πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκε 45-49 στη γ’ περίοδο και με 49-56 στις αρχές του δ’ 10λεπτου. Εκεί, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ένα φάουλ οπου όπως υποστηρίζουν τους έγινε, δέχθηκαν τεχνική ποινή και η Μαλεσίνα διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας έφτασε στη νίκη με 67-58.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 22-13, 13-19, 13-18.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Μώρος 12 (1), Μιχέλης 6 (1), Κάτσικας, Στιβαχτής, Παπαναγιώτου, Παπαδάκης 8 (1), Νικόλοβ 2, Χούμπα, Τσεκούρας 16 (1), Κουρέπης, Γεωργόπουλος 6, Χατζής 8.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Χαρατσής Αντ. 2, Τούντας, Ξετρίχης 3 (1), Βίγγος, Χαρατσής Ι. 19 (1), Ψωρομίτας, Συριστατίδης 16, Θεοφανόπουλος 3, Καραμίντζος 3, Κοτσιομίτας 2, Κατσαγάνης 13, Γάτος 6 (2).