Ο Απόλλωνας Χαλκίδας πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας στο ντέρμπι του Άρη Αμφίκλειας με 83-79 και εξακολουθεί να ελπίζει βάσιμα στην παραμονή του στην κατηγορία κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος του πρωταθλήματος!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 6 πόντους λίγο πριν το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι με σωστές επιλογές στην επίθεση έκαναν την ανατροπή και πήραν μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας.

Αντίθετα, ο Άρης έχει έρθει πλέον σε δύσκολη θέση και για να ελπίζει στη δική του σωτηρία θα πρέπει να κάνει το απόλυτο στις τελευταίες 3 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αρχή με 21-14 και 45-38 στο ημίχρονο, έχοντας μετά από καιρό και πάλι στη σύνθεσή τους τον Αντ. Χαρατσή.

Στο β’ ημίχρονο το ματς πήγε στον πόντο και όλα έδειχναν ότι τα πάντα θα κριθούν στις λεπτομέρειες.

Ο Άρης ξέφυγε ακόμα και με 6 πόντους, όμως στο τέλος ο Απόλλωνας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Χαρατσή που τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους πήρε τη μεγάλη νίκη με 83-79, σε ένα ντέρμπι με επεισοδιακό φινάλε!

Παράπονα από τη διαιτησία είχαν οι ηττημένοι.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 45-38, 61-61, 83-79.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Χαρατσής Α. 12, Ζήμπρας 2, Παπαδάκης 13 (1), Γεωργίου, Κωνσταντίνου 11 (1), Χαρατσής Ι. 37 (3), Αποστολάτος, Μάρκου, Λουλακάς, Πολύχρονος, Χοτζάλι 9.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Στιβαχτής, Στρωτός, Μώρος 18 (1), Μιχέλης 12 (1), Ζανιάς Ευθ., Παπαδάκης, Νικόλοβ, Βουρτζούμης 19, Τσεκούρας 15, Ζανιάς Ε., Καστάνας 15.