Επεισοδιακό το ντέρμπι της πρεμιέρας στο Σχηματάρι, με τον Πρωτέα να παίρνει τη νίκη με 69-59 απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας, σε ένα αγώνα που μια ώρα μετά το τέλος του, ακόμα δεν είχε κλείσει το φύλλο αγώνος, με τους διαιτητές να γράφουν την έκθεση στα αποδυτήρια!

Η προσωρινή διακοπή του αγώνα και οι αποβολές για τον Άρη Αμφίκλειας, (Παπαδάκης, Μιχέλης), προέκυψαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (1:27), το οποίο τελείωσε με βολές του Στεφάνου με 33-24.)

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες, ιδίως ο Πρωτέας και το σκορ στο 7΄να είναι μόλις 2-6!

Η α’ περίοδος τελείωσε με 5-12, ενώ ο Άρης αντιμετώπισε το πρώτο μεγάλο πρόβλημα από νωρίς, με τον τραυματισμό του Κουρέπη που βγήκε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς άλλαξε τροπή, με τις δύο ομάδες να είναι καλύτερες στην επίθεση και τον Πρωτέα, να προσπερνάει με 26-21 στο 17′. Στο 18′ ο Μιχέλης δέχτηκε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε όπως και ο προπονητής Αρης Παπαδάκης, για να προκύψει μια μικρή διακοπή με αρκετή ένταση, ενώ μετά τις βολές ο Πρωτέας έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-24 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Στο β’ ημίχρονο, ο Άρης πλησίασε και πάλι στο σκορ με το ματς να αποκτάει ξανά χαρακτήρα ντέρμπι. Ο Πρωτέας προηγήθηκε με 54-49 στο 32′ ενώ στο τέλος καθοριστικοί ήταν οι μικροί, με τον Χαντζή να πετυχαίνει 2 τρίποντα και τον Πρωτέα να ξεκινάει με το δεξί το πρωτάθλημα (69-59).

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-12, 33-24, 49-46, 69-59.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Μπαλάφας): Μπελιάς, Νταλαγιάννης 11 (3), Λειβαδίτης 2, Βαϊνάς 7 (1), Χαλάτσης, Σαράφογλου, Βλαχάκης 4 (1), Στεφάνου 25, Χαρίσης 8, Παπαγιαννόπουλος 3, Χαντζής 9 (3).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Χλωμίσιος, Μώρος, Μιχέλης 6, Μάρκου 12 (1), Κατσίκας, Χαρατσής 18 (2), Τσεκούρας 12 (1), Φιλίντας, Τσαπραϊλης 2, Κουρέπης, Καστάνας 9.