Δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα στο πρώτο παιχνίδι εντός έδρας στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΣΕ απέναντι στον Απόλλωνα Λιβαδειάς καθώς ηττήθηκε με σκόρ 47-63.

Η ομάδα μας σε πολυ κακή επιθετική βραδιά πλήρωσε την αστοχία της παρόλο που ηταν ανταγωνιστική για περισσοτερο απο 35 λεπτα, στο τέλος η κούραση σε συνδιασμό με την εμπειρία του αντιπάλου διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας που ήρθε κ συμπαραστάθηκε στην ομάδα μας .

Επόμενος αγώνας το Σάββατο ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου και ώρα 18:00 στην Αμφίκλεια με αντίπαλο τον Άρης Θήβας*
Σας περιμένουμε όλους!

Ακολουθεί η ανάλυση του, αγώνα από το eviabasket.gr* του Παναγιώτη Νικολάου.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 47-63

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλωνας Λιβαδειάς κερδίζοντας μέσα στην Αμφίκλεια τον Άρη με 63-47 μετά από πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στον αμυντικό τομέα!

Η διαφορά των 16 πόντων δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς η ψαλίδα άνοιξε στην τελευταία περίοδο.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο ημίχρονο με 19-24 ενώ η γ’ περίοδος τελείωσε με 34-38.

Στο τελευταίο 10λεπτο όμως, η ομάδα του Ζητουνιάτη με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο και μικρότερη αστοχία από τη γραμμή των βολών σε σχέση με τον Άρη που είχε 13 άστοχες, έφτασε δίκαια στη νίκη με 63-47.

Αυτή η ήττα για τον ΄Αρη, αξίζει να σημειωθεί πως ήταν η πρώτη στο γήπεδό του από τη μέρα που ιδρύθηκε σε επίπεδο ανδρών!

Διαιτητές: Γερονικολός-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-9, 11-15, 15-14, 13-24.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Μώρος 4, Μιχέλης 17 (3), Κάτσικας 2, Παπαδάκης 10, Νικόλοβ 7, Χούμπα 1, Τσεκούρας 4 (1), Γεωργόπουλος 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης):Λιάντζας 4, Βέλλιος 10 (1), Κωτσαδάμ 3, Τερματζίδης 7, Μακρής 4, Σφυρής 4, Γκιούλας 6, Σκαλτσάς 15.