Β” ΕΣΚΑΣΕ Β” ΟΜΙΛΟΣ

Στην παράταση!

ΣΥΛΛΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 72-65

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής έγινε όπως αναμενόταν άλλωστε στην Αιδηψό, με το Σύλλα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνος στην παράταση επικρατώντας του Άρη Αμφίκλειας με 72-65!

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Φώτου, σε ένα μεγάλο ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με το Σύλλα να περνάει ένα τέλειο Σαββατοκύριακο έχοντας το απόλυτο νικών 3/3 σε άντρες, εφήβους και παίδες!

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο για το διπλό και προηγήθηκαν στην α” περίοδο με 7-22!

Γρήγορα ο Σύλλας όμως ανέκαμψε και με πολύ καλή άμυνα όχι μόνο επέστρεψε στο ματς, αλλά έκλεισε μπροστά το %cf%86%ce%b1%cf%83%ce%b7-%cf%83%cf%85%ce%bb%ce%bb%ce%b1%cf%83-%ce%b1%cf%81%ce%b7%cf%83ημίχρονο με 36-32!

Οι γηπεδούχοι πήραν στη συνέχεια ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (λήξη 3ου δεκαλέπτου 55-47) για να κριθούν στο τέλος τα πάντα στις λεπτομέρειες, με τον Άρη να καταφέρνει να προηγηθεί με σκορ 58-62 τρέχοντας ενα επιμέρους σκορ 3-15 αλλά ο Σύλλας κατάφερει να ισοφαρίσει οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο Άρης προηγήθηκε με 63-65 μετά από τρίποντο του Παπαδάκη(2λ πριν την λήξη) για να ακολουθήσει όμως ένα 9-0 από το Σύλλα που έφτασε σε μια σπουδαία νίκη κατακτώντας μάλιστα στο τέλος και μια διαφορά 7 πόντων που μπορεί να παίξει το ρόλο της σε πιθανές μελλοντικές ισοβαθμίες.

Στα αξιοσημείωτα για το Σύλλα η επάνοδος του Ντίνου Μαυροζούμη που πέτυχε και 13 πόντους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-22, 36-32, 55-47, 62-62 (καν.διάρκεια) 72-65(τελ.αποτελ.).

ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Πολίτης 6 (1) , Ματάκιας 9 (1),  Χράπαλος,  Νιάρχος 5 (1), Παναγιωτόπουλος 23 (3), Μακαντάσης,  Βούζης, Ανδρίτσος 8,  Θεοδώρου 4,  Παπαγεωργίου 2, Μαυροζούμης Ντίνος 13,  Μαυροζούμης Ευαγγ. 2.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Χούμπα 1, Μιχέλης 7 (1), Κάτσικας 4, Παπαδάκης 26 (2), Σύρος, Χατζής 2, Τσεκούρας 12, Γκόλφης, Γεωργόπουλος 5 (1), Τσιαπραίλης 8.