Σημαντική νίκη για την ανδρική μας ομάδα καθώς επικράτησε εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική των play-off του Κύνου Λιβανατών με σκορ 66-73!

Με μια ακόμη νίκη (Την Κυριακή του θωμά στην Αμφίκλεια με τον Κύνο Λιβανατών) η ομάδα μας ανεβαίνει και μαθηματικά στην Ά ΕΣΚΑΣΕ!

Η νίκη παιρνά σε δεύτερη μοίρα καθώς στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου ο ταλαντούχος νεαρός αθλητής της ομάδας μας είχε μία άτυχη στιγμή τραυματισμού και θα φανεί τις επόμενες ημέρες πόσο σοβαρός θα είναι ο τραυματισμός του, εμείς από πλευράς μας του αφιερώνουμε την νίκη και του ευχόμαστε το συντομότερο δυνατό σιδερένιος να είναι κοντά μας!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου, ενώ σας ενημερώνουμε ότι σύντομα θα υπάρχει στο κανάλι της ομάδας μας στο youtube το βίντεο του αγώνα.

Επίσης την Μ Τρίτη ολοκληρώνεται η τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος παμπαίδων και θα υπάρξει ξεχωριστό θέμα για τα 3 πρώτα παιχνίδια των μικρών αθλητών μας.

ΚΥΝΟΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 66-73

Ο Άρης Αμφίκλειας νίκησε στην παράταση στις Λιβανάτες τον Κύνο με 73-66 και έκανε το σημαντικότερο βήμα για την άνοδο, για πρώτη φορά στην ιστορία του, στην Α” ΕΣΚΑΣΕ!

Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν μπόρεσαν να χαρούν όσο θα ήθελαν τη νίκη τους, καθώς ο νεαρός Μιχέλης τραυματίστηκε και οι πρώτες εκτιμήσεις δείχνουν πως έχει πάθει ζημιά στο πόδι…

Ο Κύνος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 21-12 στην πρώτη περίοδο. Ο Άρης στη συνέχεια με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μώρο που πέτυχε 30 πόντους όχι μόνο μείωσε στο σκορ αλλά πέρασε και μπροστά στην τελευταία περίοδο.

Με το σκορ 61-63, ο Καστάνας με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 63-63 οδηγώντας το ντέρμπι στην παράταση.

Εκεί, ο Άρης με καλύτερες επιλογές πήρε τη νίκη με 66-73 και πλέον είναι πολύ κοντά στην άνοδο.

Από τον Κύνο που είχε παράπονα από τη διαιτησία του Γερονικολού και με 3 ήττες στα μπαράζ δύσκολα θα προλάβει το τρένο της ανόδου, πολύ καλός ο Καστάνας με 23 πόντους.

Κορυφαίος του Άρη ο Μώρος και τον ακολούθησε ο Παπαδάκης.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 29-23, 44-43, 63-63 (καν.διάρκεια), 66-73 (τελ.αποτελ.).

ΚΥΝΟΣ (Καστάνας): Καστάνας 23 (1), Κατσιάνος 2, Δούρος 6, Τσαρούχας 17 (3), Φαρφάλας 4, Κατσομήτρος 14, Τσαβούρογλου, Γεωργίου.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μώρος 30 (1), Μιχέλης 8 (2), Παπαδάκης 18, Νικόλοβ 4, Χούμπα 3, Τσεκούρας 8, Γεωργόπουλος 2, Χατζής.