Τη σπουδαιότερη νίκη της σεζόν, απέναντι σε ομάδα από το…πάνω ράφι πέτυχε σήμερα ο Άρης Αμφίκλειας, κερδίζοντας την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 70-65, με τους ”κιτρινόμαυρους” να αποκτούν αβαντάζ στη μάχη για την παραμονή στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Μεγάλο ντέρμπι το ματς, με εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, με ένταση ιδίως προς το φινάλε και με τον Άρη να φτάνει στο στόχο του έχοντας καλύτερες επιλογές προς το φινάλε της αναμέτρησης!

Ο Άρης προηγήθηκε με 41-34 στο ημίχρονο, με το β΄ ημίχρονο να πηγαίνει πόντο-πόντο! Στο 36′ το σκορ ήταν ισόπαλο 59-59, στο 39:40” οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-65, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχασε την επίθεση και οι γηπεδούχοι πήραν στο τέλος μια μεγάλη νίκη με σκορ 70-65!

Στα κρίσιμα σημεία ο Μιχέλης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών! Στο 59-59 με τρίποντο έγραψε το 62-59, ενώ μετά από καλάθι του Κολοβού (62-61), ο Μιχέλης με δίποντο πέτυχε το 64-61.

Ο Κωνσταντόπουλος μείωσε σε 64-63 για να έρθει πάλι ο Μιχέλης και με νέο τρίποντο να διαμορφώσει το 67-63!

Ο Κολοβός μείωσε εκ νέου σε 67-65 για να πάρει δύο κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ ο Τσεκούρας και ο Άρης Αμφίκλειας με βολές να διαμορφώσει το τελικό 70-65!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 41-34, 53-54, 70-65.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Χαρατσής Αντ. 15, Μιχέλης 13 (3), Βουρτζούμης 5 (1), Κατσίκας, Τσεκούρας 17, Φιλίντας 3 (1), Παπαναγιώτου 4, Κουρέπης 9 (1), Καστάνας 4.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 4 (1), Ρουμπής 7, Αγγελέτος 16 (2), Κωνσταντόπουλος 8, Σπανός 11 (1), Γεωργουσόπουλος 4, Αγκαλίου 4, Κολοβός 11 (1).