ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 68-65

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο ΓΑΣ Βασιλικού, φτάνοντας στη νίκη απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας με 68-65, με την ομάδα του Γεωργίου να κάνει το 4/4 και να απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας με μοναδικό συγκάτοικο πλέον τον Λοκρό, μετά τις ήττες Μάκαρου και Αστέρα Αλιβερίου!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους διαφορά, αλλά ο Άρης που ποτέ δεν τα παράτησε επέστρεψε στο ματς διεκδικώντας στο τέλος ακόμα και την ολική ανατροπή!

Ο ΓΑΣ Βασιλικού προηγήθηκε με 33-30 στο 15΄ για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα προς το τέλος του ημιχρόνου από τους γηπεδούχους που με επιμέρους σκορ 15-4 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 48-34.

Ο ΓΑΣ Βασιλικού προηγήθηκε με 62-48 στο 28′ για να ξεκινήσει κάπου εκεί η αντεπίθεση των ”κιτρινόμαυρων”. Στο 35′ το σκορ πήγε στο 66-59, στο 38′ το ματς πήγε σε απόσταση ενός σουτ (68-65) για να μείνει εκεί μέχρι τέλους μετά από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις των δύο ομάδων και με τον Αργυρίου να κλέβει τη μπάλα στο φινάλε!

Από τους νικητές καθοριστικός ήταν στο τέλος ο Νασάκης, πολύ καλός ο Μπέλλος αλλά και ο Μαλισιόβας.

Από τον Άρη που μπορεί να είναι χαμηλα στη βαθμολογία αλλά δεν είναι εύκολος αντίπαλος για καμιά ομάδα, εξαιρετικός ήταν ο Τσεκούρας στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση ενώ βοήθησε επιθετικά και ο Μάρκου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 48-34, 62-53, 68-65.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 2, Ζήμπρας 5, Μαλισιόβας 12, Πρίφτι Αντ., Αργυρίου 9 (3), Ντούρας, Μπέλλος 11, Πρίφτι Αγγ., Λαφτσίδης 7, Κατσαγώνας 2, Νασάκης 14, Κικίδης 6 (2).

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Γερμανός): Ποζιός, Ζανιάς Ευθ., Μώρος 6, Μιχέλης 10 (1), Μάρκου 16 (1), Παπαδάκης, Στρωτός 5, Μωράκης, Τσεκούρας 23, Ζανιάς Ευαγγ., Τσιαπραϊλης 2, Κολοκυθάς 3.