Ο Άρης Αμφίκλειας…έσπασε το ρόδι μετά από 3 αγωνιστικές και πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 47-42, απέναντι στον Γ.Σ. Ιτέας που με τη σειρά του…έσπασε τα στεφάνια, σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, που όμως η νίκη είναι εκείνη που μετράει για τον Άρη, όπως μέτρησε και για την ομάδα του Μωραΐτη, πριν από μια εβδομάδα, σε ένα παρόμοιο ποιοτικά παιχνίδι, με τις Κονίστρες.

Το παιχνίδι μεταδόθηκε σε live streaming από την εταιρία LIFE και μπορείτε να το παρακολουθήσετε πατώντας εδώ!

Ο Άρης πήρε τη νίκη γιατί κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση στην καθοριστική τρίτη περίοδο και γιατί κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια ιδίως με τον Τσεκούρα. Οι ”κιτρινόμαυροι” τα κατάφεραν και απέναντι στη δική τους κούραση, καθώς όταν το 40-32 έγινε 40-40 στο 37′ οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος τους, καταθέτοντας ψυχή ιδίως στο β’ μισό του ντέρμπι!

Ο Γ.Σ. Ιτέας έχασε γιατί παρότι έβγαλε πολλές ελεύθερες επιθέσεις, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από μακρινή απόσταση, αλλά ούτε και να τρέξει το παιχνίδι του, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Στο 8’…0-8!

Κακό το ματς στην αρχή, με τις δύο ομάδες και ιδίως τον Άρη άστοχες στην επίθεση. Με τρίποντο του Σταύρου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-5 στο 5′ ενώ το σερί του Γ.Σ. Ιτέας πήγε μέχρι το 0-8 στο 8′, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αρκετά ελεύθερα σουτ αλλά άστοχα, ενώ ο Άρης στο ίδιο διάστημα ήταν άστοχος από μέση και μακρινή απόσταση.

Στα τελευταία 2′ ο Άρης βρήκε τις λύσεις που έψαχνε από την αρχή του ματς, μειώνοντας σε 7-8 με το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ προσπέρασε στο σκορ με 9-8 στο 11′.

Ο Άρης ξέφυγε και με +3 (16-13), αλλά ο Γ.Σ. Ιτέας ανέκτησε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ για να τελειώσει το ημίχρονο με το φτωχό 17-19.

Βρήκε λύσεις και πέρασε μπροστά με +11 ο Άρης!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το β’ ημίχρονο, πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με αιχμή του δόρατος τον Τσεκούρα πέρασε μπροστά με 26-22 στο 24′ με το επιμέρους σκορ στο 9-3 και με τον Μωραϊτη να καλεί σε ταϊμ-άουτ.

Με καλάθι και φάουλ του Μιχέλη ο Άρης ξέφυγε στο 27′ με 32-24, με τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλει το ρυθμό τους, να εκμεταλλεύονται την μεγάλη αστοχία των φιλοξενούμενων και να κάνουν το 35-24 στο 29′.

Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και με ένα αιφνιδιασμό στο φινάλε του 10λεπτου μείωσε σε 35-32 με επιμέρους σκορ 0-8, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα!

Ο Άρης προηγήθηκε στο 32′ με 40-32, αλλά στη συνέχεια καθοριστικό ρόλο άρχισε να παίζει και η κούραση. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχόμενες λάθος επιλογές στην επίθεση, η Ιτέα βρήκε ανοικτό γήπεδο και στο 36′ έφερε τον αγώνα στα ίσια με 40-40.

Πόντο-πόντο μέχρι το τέλος!

Με 4 πόντους από Τσεκούρα και Μιχέλη ο Άρης πήγε στο +4 στο 37′ (44-40), ο Σταύρου μείωσε στα 55′ σε 44-42, για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, με την Ιτέα να έχει και 0/4 βολές και το σκορ κολλημένο στο 44-42! Ο Τσεκούρας με 1/2 βολές πέτυχε το 45-42, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο συνεχόμενα τρίποντα για την ισοφάριση με Αγγελόπουλο και Σταύρου στα 10” για τη λήξη, για να γράψει ο ψύχραιμος Μώρος στα 6” με 2/2 βολές το τελικό 47-42 υπέρ του Άρη που νίκησε και τη δική του κούραση εκτός απόν αντίπαλο, αλλά κυρίως επειδή κατέθεσε ψυχή πάνω στο παρκέ στο β’ ημίχρονο.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-8, 17-19, 35-32, 47-42.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Μώρος 7 (1), Μιχέλης 7, Μάρκου 2, Χατζής, Κατσίκας, Χαρατσής 8 (1), Τσεκούρας 12, Φιλίντας 9 (2), Τσιαπραϊλης, Παπαναγιώτου 2.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Παπαδημητρίου, Μαναίος 4, Πασαλιμανιώτης 2, Μολές Α. 7 (1), Αγγελόπουλος, Χαλκιάς, Τσιριπέρου 9 (1), Σταύρου 20 (1), Κατσίμπρας Παν.