me kynoPHYSIO SHMA ZOOM (1)

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα μας ανεβαίνει κατηγορία καθώς επικράτησε για την 4η αγωνιστική των play-off του Κύνου Λιβανατών με σκορ 80-64!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλο τον φίλαθλο κόσμο που ήρθε και συμπαραστάθηκε στην ομάδα μας!

Απομένουν 2 αγωνιστικές για το τέλος των play-off και η ομάδα μας την Κυριακή 30 Απριλίου (ώρα 18:00) υποδέχεται στην Αμφίκλεια τον Απόλλωνα Χαλκίδας και σε περίπτωση νίκης θα κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β΄ Ανδρών της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε.!

Σας περιμένουμε!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου

Κιτρινόμαυρο πάρτι!
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΚΥΝΟΣ 80-64

Ιστορική μέρα η σημερινή για τον Άρη Αμφίκλειας, καθώς με τη νίκη επί του Κύνου με 80-64 εξασφάλισε και μαθηματικά για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία του, την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!
Οι ‘κιτρινόμαυροι’ ήταν καλύτεροι, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και σε ένα αρκετά καλό ματς στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη-άνοδο με 16 πόντους διαφορά!Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (22-20) με τον Άρη να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή του στη συνέχεια και με επιμέρους σκορ 29-15 ξέφυγε στο ημίχρονο (51-35).

Η διαφορά έπαιζε στη συνέχεια σε αυτά τα επίπεδα με τις δύο ομάδες να δίνουν χρόνο συμμετοχής στις ‘ρεζέρβες’ για να φτάσει δίκαια ο Άρης στο τελικό 80-64.

Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων (Μώρος, Παπαδάκης, Χούμπα, Τσεκούρας) τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων δείγμα του πλουραλισμού στο επιθετικό κομμάτι.

Από τον Κύνο για μια ακόμα φορά κορυφαίος ο Καστάνας με 26 πόντους.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 29-15, 13-10, 16-19.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Ντάκουλας 7 (1), Μώρος 14 (1), Παπαδάκης 17 (3), Νικόλοβ 1, Χούμπα 14 (2), Τσεκούρας 17 (1), Πουλάκης 2, Γεωργόπουλος 8, Γκόλφης, Στιβαχτής, Κάτσικας, Χατζής.

ΚΥΝΟΣ (Καστάνας): Κατσιάνος 2, Καστάνας 26 (2), Δούρος 15, Γεωργίου 10, Τσαβούρογλου 8 (2), Κατσομήτρος 2, Φαρφάλας 3 (1), Διάκος.