ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 60-72

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, που δείχνει να βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο, σε αντίθεση με τον Άρη Αμφίκλειας που δεν τα κατάφερε για μια ακόμα φορά παραμένοντας στην ουρά της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι στηρίχτηκαν στο περιφερειακό σουτ και με τα ποσοστά που είχαν θα ήταν αδύνατο να χάσουν αυτό τον αγώνα!

Όσο για τον Άρη, περιμένει πλέον να επιστρέψει στην έδρα του καθώς το κλειστό της Ελάτειας δεν του…πήγαινε!

Το ρεσιτάλ του Βέλλιου ξεκίνησε από νωρίς, με τον έμπειρο παίκτη να συνδέεται από νωρίς με το αντίπαλο καλάθι και με δικά του εύστοχα σουτ από την περιφέρεια να βάζει από νωρίς σε θέση οδηγού την ομάδα του. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 8-19 στο 10′ και ανοίγοντας και άλλο την ψαλίδα της διαφοράς έφτασε στο 16-39 λίγο πριν τέλος του ημιχρόνου με 4 τρίποντα του Βέλλιου και στο 18-44 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά!

Εκεί, ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Άρη, που με ένα δικό του 16-0 (!), έκλεισε το ημίχρονο στο 34-44!

Ο Απόλλωνας απάντησε στην αρχή της γ’ περιόδου με το…ίδιο νόμισμα του πρώτου ημιχρόνου και με τους περιφερειακούς του…ζεστούς έξω από τη γραμμή του τριπόντου ξέφυγε εκ νέου με 36-55 στο 24′!

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την ομάδα του Παπούλια να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 45-66.

Το δ’ δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Απόλλωνα Λιβαδειάς να φτάνει στην επικράτηση με 60-72 και να πετυχαίνει τη 2η συνεχόμενη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Βέλλιος με 17 (4) πόντους και ο Ντάλλης με 15 ήταν οι κορυφαίου από την πλευρά των νικητών, ενώ για τον Άρη Αμφίκλειας, ο Τσεκούρας σημείωσε 23 (1) πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-19, 34-44, 45-66, 60-72.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Γερμανός): Μωράκης, Ζανιάς Ευθ., Μώρος, Μιχέλης 7, Μάρκου 9 (1), Χατζής, Στρωτός 11, Ποζιός, Τσεκούρας 23 (1), Ζανιάς Ευστ., Τσιαπραΐλης 6, Κολοκυθάς 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 9 (3), Φρυγανάς 5 (1), Τερματζίδης 12 (2), Μπουζίκας 2, Κουτσούμπας, Βέλλιος 17 (4), Στάντζος 3 (1), Ντάλλης 15, Μακρής 3, Ματζιώρης 6.