Μεγάλη νίκη με σκορ 87-57( 2η συνεχόμενη 4η για το 2022!!) η 6η στο πρωτάθλημα!!
Ευχαριστούμε τον φίλαθλο κόσμο για την συμπαράσταση του!
Περισσότερα από το stereabasket.gr
Ο Άρης Αμφίκλειας πήρε ένα ακόμα ”τελικό” στην έδρα του και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής, επικρατώντας της Αλιάρτου με 87-57, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους, να κάνουν ήδη τον προγραμματισμό τους για την επόμενη σεζόν στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ, καθώς με 5 ομάδες να υποβιβάζονται και με μόλις 3 νίκες στη σεζόν, η κατάσταση δείχνει ως μη αναστρέψιμη.
Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο, χρονικό διάστημα που και οι δύο ομάδες έβλεπαν με μεγάλη συχνότητα το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι (26-21).
Από εκεί και πέρα όμως ο αγώνας ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τον Άρη να κλείνει τους διαδρόμους για το καλάθι του και με επιμέρους σκορ 26-3, στο καλύτερο διάστημα του στο φετινό πρωτάθλημα, να φτάνει στο τέλος του ημιχρόνου στο 52-24!
Το υπόλοιπο του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Άρη Αμφίκλειας να διατηρεί τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα φτάνοντας τελικά στη νίκη με 87-57.
Για τους νικητές οι Χαρατσής και Βουρτζούμης τράβηξαν το σκορ με 23 (3) και 20 (3) πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Αλίαρτο ο Μάρκου πέτυχε 19 (3) πόντους.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 52-24, 70-46, 87-57.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Παπαδάκης): Χαρατσής 23 (3), Ποζιός, Βουρτζούμης 20 (3), Μιχέλης 2, Κάτσικας 2, Τσεκούρας 9, Φιλίντας 6 (2), Παπαναγιώτου 4, Κουρέπης 16 (4), Καστάνας 5.
ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 3, Τζανόπουλος Αν. 4, Τσέκος 10, Τζανόπουλος Ευ., Μάρκου 19 (3), Σκυριανός 5, Αντωνίου 5, Λάζαρης 3, Βλαχογιάννης 4, Τζαβαρίνης 4.