Η ΠΑΠΕΛ νίκησε με 74-79 στην τελευταία αγωνιστική των Playoffs τον Άρη Αμφίκλειας και κατέκτησε το πρωτάθλημα ανεβαίνοντας στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ και πετυχαίνοντας τη δεύτερη διαδοχική άνοδο στα τοπικά πρωταθλήματα!

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός, με τον Άρη Αμφίκλειας να αποχωρεί προσωρινά από τον αγώνα, τον Βέλλιο να αποβάλλεται και την ΠΑΠΕΛ σε ένα αγώνα με σασπένς να φτάνει στη νίκη με 74-79 κατακτώντας το πρωτάθλημα, που θα το έπαιρνε πάντως ούτως η άλλως, καθώς την ίδια ώρα η Μαλεσίνα έχανε στο Βασιλικό.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ στις τρεις πρώτες περιόδους, με την ΠΑΠΕΛ να φτάνει στην ανατροπή και τη νίκη με επιμέρους σκορ 9-18 στο τελευταίο 10λεπτο και με πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα τους Νεστωρίδη, Τσακό και Πούλο.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί, πως οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με σημαντικές απουσίες, καθώς από τον Άρη απουσίαζε ο Φωτητζόγλου και από την ΠΑΠΕΛ οι Γκιζόγιαννης και Τριανταφύλλου.

Διαιτητές: Ζάχος-Ραμιώτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 44-41, 65-61, 74-79.

Κριτές: Μοσχόπουλος-Τσιμπρίκα-Αναγνώστου.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Βέλλιος): Χαρατσής Αντ. 19 (2), Κατσαρός 2, Μιχέλης 1, Κολιούκος 2, Τσεκούρας 19, Μπαρούτης, Κουρέπης 11, Πανουργιάς 20.

ΠΑΠΕΛ (Χαντζής): Νεστωρίδης 23 (2), Χλέτσος, Τσακός 27 (2), Στεφάνου 20 (3), Πούλος 6 (2), Σιαραψής 3 (1), Παπαδόπουλος, Μπένγκα, Μάμμάς, Μποϊντάς.

Ολοκληρώθηκαν τα playoffs της Β’ ΕΣΚΑΣΕ με τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής και με την ανάδειξη του πρωταθλητή για την αγωνιστική περίοδο 2023-24, που είναι η ΠΑΠΕΛ!.

Η ομάδα της Χαλκίδας νίκησε με 74-79 εκτός έδρας τον Άρη Αμφίκλειας, ενώ την ίδια ώρα ο ΓΑΣ Βασιλικού κέρδιζε τη Μαλεσίνα με 66-65!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η τελική βαθμολογία και ο πίνακας των σκόρερς μετά την  αγωνιστική των playoffs: