IMG_6526-300x199IMG_6572-300x205

Η ομάδα μας κατέκτησε την 2η θέση(σε τριπλή ισοβαθμία) και ταυτόχρονα την άνοδο της στην Α΄Ανδρών της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε.!

Στην τελευταία αγωνιστική των play-off η ομάδα μας ηττήθηκε με σκορ 75-67 από τον Αίαντα Αυλίδας στην Αυλίδα σε ένα ματς που αντί για γιορτή του μπάσκετ με την ανοχή των διαιτητών κ Χουγιάζου και κ Καραμπιτσάκου εξελίχθηκε σε αγώνα «κάτς» (χαρακτηριστικά στα φάουλ 4 σφύριζαν το 1!!!  στην συνεχή πίεση των παικτών του Αίαντα Αυλίδας), ενώ η άδικη και αδικαιολόγητη αποβολή στις αρχές του 2ου δεκάλεπτου του πρώτου σκόρερ και προπονητή της ομάδας μας Παπαδάκη Αριστείδη (θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν ήταν σκόπιμη) στέρησαν από την ομάδα μας την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Συγχαρητήρια στον Απόλλων Χαλκίδας και στον Αίαντα Αυλίδας για την άνοδο τους στην Ά Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε.!

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket!

Ο Αίαντας Αυλίδας νίκησε με 75-67 τον Άρη Αμφίκλειας, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν μαζί την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ αλλά και να χάνουν τον τίτλο του πρωταθλητή τον οποίο πήρε μέσα από τις ισοβαθμίες ο Απόλλωνας Χαλκίδας!

Ο Άρης ήθελε απλή νίκη αλλά δεν τα κατάφερε, έχοντας όμως πολλά παράπονα από τη διαιτησία για τη φάση της αποβολής με ντισκαλιφιέ στο πρώτο ημίχρονο του Παπαδάκη, κάνοντας ένσταση μετά το τέλος του αγώνα.

Όσο για τον Αίαντα Αυλίδας, στην ουσία κυνηγούσε ένα θαύμα θέλοντας να καλύψει μια διαφορά 32 πόντων, αλλά με αυτή τη νίκη γοήτρου πέτυχε και με το παραπάνω το στόχο του ανεβαίνοντας όπως και ο αντίπαλος του Άρης Αμφίκλειας για πρώτη φορά την ιστορία του στην Α’ κατηγορία και αυτό είναι άλλωστε που μετράει!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (22-14) με το ημίχρονο να τελειώνει με 41-32.

Η αποβολή με ντισκαλιφιέ στη β’ περίοδο των Παπαχαραλάμπους-Παπαδάκη ξεσήκωσε διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες όμως σίγουρα για τον Άρη η απώλεια ήταν μεγαλύτερη.

Στο β’ ημίχρονο ο Αίαντας συνέχισε να διατηρεί διαφορά ασφαλείας φτάνοντας ακόμα και στο +16, ο Άρης μείωσε με πρωταγωνιστή τον Μώρο μέχρι τους 6, για να πάρει τη νίκη τελικά η ομάδα του Σάλιαρη με 75-67.

Παράπονα από τη διαιτησία είχαν και οι δύο ομάδες.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 19-18, 14-13, 20-22.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Κουτρουμάνος 3, Μαλισιόβας 17, Τσιώλης 29, Κόκορης 4 (1), Παπαχαραλάμπους 2, Μπαλτάς 8 (2), Καραπετάκος 4, Χαϊντούτης 2, Κόφφας 6, Βασιλείου Ευαγγ., Ιωάννου, Πολίτης.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Ντάκουλας 2, Μώρος 26 (1), Κατσίκας 6 (2), Παπαδάκης 7, Νικόλοβ 7, Χούμπα 6, Τσεκούρας 10, Γεωργόπουλος 3, Χατζής, Πουλάκης, Παπαναγιώτου.