Ο ορισμός του ντέρμπι στην Αμφίκλεια, με τον Άρη και τις Κονίστρες να δίνουν μεγάλη μάχη για την τελική επικράτηση και με την πλάστιγγα να γέρνει στο φινάλε προς την πλευρά των γηπεδούχων, που επέστρεψαν από το -6 και με καλάθι του Τσεκούρα έπειτα από ριμπάουντ του Μώρου και ενώ είχαν προηγηθεί δύο χαμένες βολές από πλευράς Κονιστρών, να πετυχαίνουν το τελικό 58-57!

Το ντέρμπι της παραμονής, βρήκε τις δύο ομάδες από την αρχή να πηγαίνουν από κοντά στο σκορ. Οι Κονίστρες προηγήθηκαν με 8-11, για να απαντήσει ο Άρης με ένα επιμέρους 10-0 που του έδωσε αέρα 7 πόντων (18-11). Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +8 (21-13), για να απαντήσουν όμως οι Κονίστρες που δεν το έβαλαν κάτω, μειώνοντας σε 25-22. Προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Άρης κατάφερε να ανοίξει πάλι την ψαλίδα της διαφοράς, ξεφεύγοντας με 33-25, ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά στο σκορ.

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, έδειξε πως η ομάδα του Ιμπέζα δεν θα παρέδιδε εύκολα τα όπλα. Με επιμέρους σκορ 2-7 μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (35-32 στο 23′), με τη γ’ περίοδο να τελειώνει με 42-42.

Με σερί 0-7 οι Κονίστρες ξέφυγαν με 42-49 στο 32′ διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Στο 38′ το σκορ ήταν 51-57, με τον Άρη να κάνει κάπου εκεί τη μεγάλη αντεπίθεση προς τη νίκη!

Στα 8” με το σκορ στο 56-57 οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/2 βολές και ο Μώρος που πήρε το ριμπάουντ έδωσε ασιστ στον Τσεκούρα που πρόλαβε να φύγει στον αιφνιδιασμό και να γράψει το τελικό 58-57 υπέρ των ”κιτρινόμαυρων” καθώς στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν επίθεση!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 33-25, 42-42, 58-57.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Μώρος): Μιχέλης 7 (1), Μάρκου 2, Παπαναγιώτου 3, Κατσίκας, Χαρατσής 16, Τσεκούρας 7, Τσιαπραϊλης 1, Κουρέπης 5, Καστάνας 8, Μώρος 9 (1).

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Βασιλείου, Γιαννάκας 3, Ψαριανός 11 (1), Μαντζάκος 10, Καπέλος 6, Μπαλάφας 7, Τσιρόπουλος, Δημάς Ν. 2, Δήμας Χ., Κανάκης 9, Αποστολίδης 9 (3).