Η Μαλεσίνα πήρε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, καθώς μπορεί ακόμα το πρωτάθλημα να είναι στην 7η αγωνιστική αλλά οι ομάδες που θα διεκδικήσουν την παραμονή τους είναι συγκεκριμένες και δύο εξ αυτών έπαιζαν σήμερα στη Μαλεσίνα!

Οι παίκτες του Δαδίτσιου, κατάφεραν στο β’ ημίχρονο με πολύ καλή άμυνα να γυρίσουν τον αγώνα και τελικά να φτάσουν στη νίκη με 67-60 απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας Life, που ανεξάρτητα από το σημερινό αποτέλεσμα, δείχνει ένα βελτιωμένο πρόσωπο από αγώνα σε αγώνα.

Μετά το αρχικό 4-0 των γηπεδούχων, ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο σκορ και με επιμέρους σκορ 7-20 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 11-20.

Οι ”κιτρινόμαυροι” διατήρησαν αυτή τη διαφορά μέχρι το 15 (18-29), με τη Μαλεσίνα να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα μειώνοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στους 5 πόντους (29-34).

Στο β’ ημίχρονο, η Μαλεσίνα με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να περιορίσει επιθετικά την ομάδα της Αμφίκλειας και μετά το 30′ που το σκορ ήταν ισόπαλο με 50-50, να πάρει ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Με καθοριστικό τρίποντο του Τσελεκούνη η Μαλεσίνα ξέφυγε στο σκορ μετά το 57-55 του 35′ για να πάρει τελικά τη νίκη με 67-60 και μια διαφορά 7 πόντων που μπορεί να πάρει παίξει το δικό της ρόλο στη συνέχεια!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Τσάλας Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 29-34, 50-50, 67-60.

ΑΝ.ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ (Δαδίτσιος Αν) :Βασιλείου, Κανακάρης 8 (1), Τούντας 5 (1), Βίγγος 12 (2), Ταμπούρης 3 (1), Σέττος, Κατσαγάννης 17, Κυριάκης,  Τσελεκούνης 3 (1),  Καζάκης 8,  Θεοδώρου 9, Καυκής 1.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Μώρος 1,  Μιχέλης  8 (2), Μάρκος 6 (1), Κάτσικας, Χαρατσής 17 (1), Τσεκούρας 9,  Παπαναγιώτου 2,  Τσιαπραίλης , Κουρέπης 11 (1), Καστάνας 6.