Νικηφόρο πέρασμα από το ”Χαλκιοπούλειο” για τον Άρη Αμφίκλειας, που νίκησε την Αναγέννηση Λαμίας με 65-84, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Αλίαρτο.

Ο Άρης Αμφίκλειας ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε με 5-24 και 16-36 στο 15′, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +21 (28-49).

Διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας στο β’ ημίχρονο, ο Άρης έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση με 65-84.

Από την Αναγέννηση Λαμίας ο Στολγίκοβιτς σημείωσε 35 πόντους, ενώ από τον πολύ καλό Άρη που είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Χαρατσής πέτυχε 21 πόντους.

Διαιτητές: Πατάγιας-Ραμιώτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-24, 28-49, 46-70, 65-84.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Κουμπούρας Δ., Στολγίκοβιτς 35 (2), Χρυσοσπάθης 9, Διαμαντής 3 (1), Κουμπούρας Β. 8 (1), Κεφαλάς 3 (1), Μαυράκης, Γαλανός 7, Τσιαπράζης, Μαρκέλλος, Ιωαννίδης, Τσακωνίτης.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Βέλλιος): Χαρατσής 21 (1), Ζωγράφος, Κατσαρός 4, Μιχέλης 5 (1), Καλπούζος 16, Φωτητζόγλου 12, Χαλβατζής 5 (1), Ευθυμιακόπουλος, Κουρέπης 11, Πανουργιάς 5, Κολιούκος 5 (1).

Με την 8η αγωνιστική, την πρώτη για το β’ γύρο, συνεχίστηκε την Κυριακή 21 Ιανουαρίου το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ για το β’ όμιλο.

Η Αλίαρτος νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 79-72 τον ΑΠΣ Λαμίας και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μαζί με την Αλίαρτο στην κορυφή βρίσκεται και ο Άρης Αμφίκλειας που πήρε σημαντικό διπλό στη Λαμία επί της Αναγέννησης με 65-84.

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την Μπούκαλη που επικράτησε με 65-63 του Πρωτέα Λαμίας αποκτώντας προβάδισμα παραμονής!

Ο αγώνας Μαλεσίνα-Μώλος δεν διεξήχθη, καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα έστειλε στην ΕΣΚΑΣΕ αίτημα αναβολής λόγω κρουσμάτων covid.

Για το αν θα διεξαχθεί σε άλλη ημερομηνία ο αγώνας ή θα προκύψει μηδενισμός, αναμένεται να αποφασίσει η ΕΣΚΑΣΕ την Τρίτη 23/1.

Δείτε τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και τον πίνακα των σκόρερς μετά την 8η αγωνιστική:

8 Μώλος 7 8 373-450 3-4

* ΑΠΣ Λαμίας και Μώλος έχουν από -2 βαθμούς λόγω της μη συμμετοχής τους στο πρωτάθλημα παίδων.