Mεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας να κατακτήσει μια πολύ σημαντική νίκη καθώς στην κυριολεξία «αυτοκτόνησε» στα τελευταία 3.30 λεπτά του παιχνιδιού όταν το σκορ από 46-52 διαμορφώθηκε στο τελικό 56-52 !

Από την ομάδα μας δεν αγωνίστηκαν οι Μώρος και Κατσίκας λόγω τραυματισμών.

Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου!

Ανατροπή στο φινάλε!

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 56-52

Τη 2η νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΓΕ Χαλκίδας κερδίζοντας σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Χαλκίδας τον Άρη Αμφίκλειας με 56-52, σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στο τέλος, με την ομάδα του Βελισσαράκου να πετυχαίνει ένα σερί 10-0 μετατρέποντας το 46-52 στο τελικό 56-52!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΓΕ Χαλκίδας ήταν και προηγήθηκε με 29-23 σε ένα ματς με χαμηλό τέμπο και με πρωταγωνίστριες τις άμυνες.

Στη συνέχεια ο Άρης αντέδρασε, πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 8-20 και πέρασε μπροστά με 37-43.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος όταν ο Άρης προηγήθηκε με 46-52 για να απαντήσει η ΑΓΕΧ με ένα σερί 10-0 κατακτώντας μια μεγάλη νίκη. Ένα κρίσιμο δίποντο και συνολικά 6 πόντοι στο τέλος από τον Νίκο Βελισσαράκο, αλλά και ένα καλάθι του Παστήρα σε συνδυασμό με πολύ καλή άμυνα έφεραν την ΑΓΕΧ στη θέση του οδηγού για να πάρει τη μεγάλη νίκη με 56-52.

Διαιτητές: Σοφόπουλος-Χατζής.

Δεκάλεπτα: 14-16, 15-7, 8-20, 19-9.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Κιάκος 7, Βεζυρτζόγλου Δ. 2, Παστήρας 23 (5), Θωμάς 1, Τσάλλας, Μαλακασιώτης 6, Βεζυρτζόγλου Α. 1, Κικίδης Κ., Βελισσαράκος 17 (4), Πετρογιάννης, Κικίδης Ν., Σαββόπουλος.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Μώρος, Μιχέλης 5, Παπαδάκης 10 (1), Νικόλοβ 11 (3), Χούμπα, Τσεκούρας 14 (1), Γεωργόπουλος 12, Χατζής.