Ο Άρης Θήβας επικράτησε με 94-79 του Άρη Αμφίκλειας φτάνοντας στην 7η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, σε ένα ματς που είχε υψηλό σκορ και ρυθμό ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες πάτησαν το…γκάζι από το ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα το τέλος της πρώτης περιόδου (30-24) να μοιάζει με σκορ ημιχρόνου!

Από το 15′ και μετά ο Άρης έπαιξε και καλή άμυνα, μετατρέποντας το 38-35 του 15′ στο 56-43 του ημιχρόνου, με βασικούς πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παναγιωτίδη και Θωμά, που τα έβαζαν από παντού!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν χωρίς όμως επιτυχία με την ομάδα του Ματσαγγούρα να συνεχίζει να βρίσκει λύσεις επιθετικά και να προηγείται με 67-51 στο 27′ και 73-57 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια με τον Άρη Θήβας να επικρατεί με το τελικό 94-79 συνεχίζοντας την πολύ καλή πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τον πολύ καλό ιδίως στο επιθετικό τομέα Άρη, το δίδυμο Παναγιωτίδη-Θωμά σημείωσε 48 πόντους, ενώ από τον Άρη Αμφίκλειας Life ο Αντ. Χαρατσής που το…ήξερε καλά το γήπεδο της Θήβας, σημείωσε 26 (4) πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλας Γ.-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 56-43, 73-57, 94-79.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Κατσιμίχα): Ματσαγγούρας 4, Χατζής, Γρυπάρης 6, Παναγιωτίδης 28 (3), Χαρατσής 8, Θωμάς 20 (3), Κικίδης Κ. 8, Κικίδης Ν. 2, Κουτρουλάρας 3 (1), Μπόκος 2, Παγώνης 11.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Μώρος): Ποζιός 2, Μιχέλης 10 (1), Παπαναγιώτου 5, Κατσίκας 2, Χαρατσής 26 (4), Τσεκούρας 11, Τσιαπραΐλης 2, Κουρέπης 9 (2), Καστανάς 12.