Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Μαλεσίνα πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας με σκορ 80-56 καλύπτοντας μάλιστα και την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαν με 26-9 στο 10′ βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Η διαφορά στη συνέχεια έφτασε στους 20 στο ημίχρονο (44-24), με την ομάδα της Αμφίκλειας να μην καταφερνει να επιστρέψει και να γνωρίζει την ήττα με 80-56.

Ο Σ. Γκιζόγιαννης με 36 (5) πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τον Άρη Αμφίκλειας οι Κουρέπης και Φωτητζόγλου πέτυχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας-Χρηστίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9, 44-24, 66-42, 80-56.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Ιωακείμ): Καραμίντζιος 8 (2), Κανακάρης 3 (1), Δημητρός, Παπακωνσταντίνου 2, Παΐσιος 2, Γκιζόγιαννης 36 (5), Τσελεκούνης 2, Καραβανάς 16, Καλογερόπουλος, Κάβουρας 11.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Βέλλιος): Χαρατσής 7 (1), Ζωγράφος, Κατσαρός 5, Μιχέλης 2, Χαλβατζής, Καλπούζος 4, Φωτητζόγλου 14, Τσεκούρας 4, Κουρέπης 15 (1), Κολιούκος 3 (1), Πανουργιάς 2.

Συνέχεια το Σαββατοκύριακο 27-28 Ιανουαρίου στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ (β’ όμιλος) με τη διεξαγωγή της 9ης αγωνιστικής, με το ντέρμπι κορυφής Μαλεσίνας-Άρη Αμφίκλειας να ξεχωρίζει και στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν οι μεγάλοι νικητές, καθώς με το 80-56 κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο.

Στους υπόλοιπους αγώνες, ο ΑΠΣ Λαμίας πήρε σημαντική νίκη στη μάχη της ουράς απέναντι στην Αναγέννηση Λαμίας με 80-72, όπως και η Μπούκαλη που επικράτησε εκτός έδρας του Μώλου με 58-74. Η Αλίαρτος με πολύ καλή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο ξεπέρασε το εμπόδιο του Πρωτέα Λαμίας (53-85).

Δείτε τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και τον πίνακα των σκόρερς μετά την 9η αγωνιστική:

8 Μώλος 8 9 431-524 3-5

* ΑΠΣ Λαμίας και Μώλος έχουν από -2 βαθμούς λόγω της μη συμμετοχής τους στο πρωτάθλημα παίδων. Μαλεσίνα και Μώλος έχουν από ένα αγώνα λιγότερο.