Ομάδα με ειδικότητα στα εκτός έδρας παιχνίδια φαίνεται πως είναι φέτος ο ΓΑΣ Βασιλικού, που έφτασε στο τρίτο διπλό της σεζόν, κερδίζοντας μέσα στην Αμφίκλεια τον Άρη με 60-71!

Η ομάδα του Γεωργίου έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στο β’ ημίχρονο, όταν και έκανε την ανατροπή στο εις βάριος της σκορ μέχρι εκείνη την ώρα φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Μετά από ένα καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, ο Άρης Αμφίκλειας κατάφερε μετά το 7′ να πάρει τα ηνία του αγώνα και να προηγηθεί με 17-12 και 21-16 στο 10′.

Στη β’ περίοδο οι ”κιτρινόμαυροι” διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, έφτασαν μέχρι και το +9 στο 15′ (31-22), με τον ΓΑΣ Βασιλικού να καταφέρνει να μειώσει σε 36-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη συνέχεια. Ο ΓΑΣ Βασιλικού μπήκε δυνατά στην τρίτη περιοδο, προσπέρασε γρήγορα στο 24′ με 38-39, ανεβάζοντας την υπέρ του διαφορά στο +5 στο 30′ (47-52).

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα μεταξύ 6-8 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια, για να επικρατήσουν τελικά με 60-71.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 36-30, 47-52, 60-71.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Μώρος): Μώρος 5, Μιχέλης 12, Φιλίντας, Κατσίκας, Χαρατσής 13 (2), Τσεκούρας 9 (1), Παπαναγιώτου 4, Τσιαπραΐλης, Κουρέπης 4, Καστάνας 13.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 5 (1), Ζήμπρας 2, Πρίφτι Αγγ., Πρίφτι Αν. 3 (1), Αργυρίου 11 (2), Τσίτσης 6, Μπέλλος 3 (1), Παπανικολάου 7, Κατσαρός 2, Νασάκης 14 (3), Λαφτσίδης 12, Κικίδης 6.