Ο ΓΑΣ Βασιλικού μετά την εκτός έδρας ήττα από τις Κονίστρες ήρθε σε δύσκολη βαθμολογική θέση και ο αγώνας με αντίπαλο τον Άρη Αμφίκλειας, που επίσης παλεύει για την παραμονή του, είχε χαρακτήρα τελικού!

Τελικά, οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν, νίκησαν τον Άρη αλλά και το δικό τους άγχος, επικράτησαν δύσκολα με 80-72, έφτασαν τις 10 νίκες και ουσιαστικά αγκάλιασαν την παραμονή τους στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ, έχοντας εκτός των άλλων και το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια, με την ομάδα της Αμφίκλειας!

Ντέρμπι για γερά νεύρα, σε ένα παιχνίδι με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, στο οποίο πάντως παίχθηκε ωραίο μπάσκετ, με τις δύο ομάδες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ιδιαιτέρως εύστοχες!

Η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν το +4 του Άρη (29-33 στο 14′), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο με 44-44!

Στη γ’ περίοδο ο ρυθμός έπεσε, οι άμυνες άρχισαν να γίνονται πρωταγωνίστριες, με το 59-57 του 29′ να μαρτυρά ένα συγκλονιστικό φινάλε!

Αλλά δεν ήταν ακριβώς έτσι, καθώς το ξεκίνημα της δ’ περιόδου ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους που με επιμέρους σκορ 11-2 ξέφυγαν στο 32′ με 70-58, με τρία διαδοχικά τρίποντα από τους Νασάκη, Κατσαρό και Αργυρίου!

Ο Άρης μείωσε σε 76-72 αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο φτάνοντας τελικά στη νίκη με 80-72!

Από τον ΓΑΣ Βασιλικού, οι Αργυρίου και Νασάκης με 26 και 22 πόντους αντίστοιχα τράβηξαν το σκορ για τους νικητές, ενώ από τον Άρη οι Χαρατσής και Μιχέλης με 16 και 15 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 44-44, 64-58, 80-72.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Αργυρίου 26 (3), Νασάκης 22 (2), Μπέλλος Χ. 11 (1), Πρίφτι Α. 4, Κατσαρός 5 (1), Κικίδης 6 (1), Πρίφτι Α. 2, Παπανικολάου 2, Κατσαγώνας 2, Κουσερής Α., Κουσερής Π., Ζήμπρας.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Χαρατσής 16, Μώρος 7 (1), Μιχέλης 15, Βουρτζούμης 11 (2), Τσεκούρας 8 (1), Φιλίντας 3 (1), Παπαναγιώτου 2, Κουρέπης 10 (1), Κατσίκας.